На роботі знову неприємності. Коханий другий день не бере трубку. Намагаюся не думати, але здається, це початок кінця. Подруга ще два місяці тому позичила відчутну суму і до сьогодні про неї ні разу навіть не згадала. А обіцяла повернути через 2 тижні. На душі кепсько як ніколи. Хочеться стати маленькою дівчинкою і прихилитися до мами. Тільки біля неї було по-справжньому тепло, затишно і надійно. Але мама далеко. Аби подолати таку відстань знадобиться не менше 3 годин та ще добрий жмут міцних нервів, бо дістатися рідного міста можна тільки взявши штурмом автобус.
Вихід один - накупити різної смакоти та солодощів, налити чашку запашного чаю та всістися біля телевізору дивитися улюблений фільм. Їжа - ось що дійсно часто заміняє нам і кохану людину, і товариша, і маму. Ми заїдаємо нею поганий настрій, невдачі на роботі, двійку у щоденнику сина. Не встигає минути й декілька місяців, як улюблена спідниця не застібується, а в штанах, які нещодавно ти підв‘язувала поясом, тепер ти боїшся навіть сісти. Переїдання - одна з найбільших проблем тих, хто бореться за стрункий стан.
Чому ми робимо це? Що впливає на наше самопочуття і спонукає тягнутися за черговим пиріжком? Чи існують пігулки, психологічні установки чи правила, які допомагають позбутися цієї шкідливої звички?
Як це відбувається?
Одна з найважливіших та найпоширеніших причин переїдання це задоволення власних сенсорних відчуттів. Ми робимо це, тому що бачимо красиво оформлену страву, чуємо її запашний аромат та відчуваємо незабутній смак. Кожен з нас, як і всі інші мільйони людей на планеті, має сенсорний вмикач, який зв‘язує наш рот з нашим мозком, наш мозок зі шлунком, а потім знову шлунок з мозком. Зрозуміло, "смаки" нашого мозку змінюються одночасно зі зміною наших звичок у харчування. Саме він контролює що ми споживаємо і що найбільше нам подобається. Як тільки ми частуємо будь-яку страву на смак, сенсорна інформація відображається в мозку, який залежно від типу їжі й подає нам сигнал про те їсти більше чи менше. Саме завдяки системі відчуттів, у нашому мозку активізується центр апетиту, який і вирішує смак страви і, відповідно, кількість, яку ми можемо спожити. Аби насправді навчитися регулювати відчуття власного апетиту, ви маєте зрозуміти алгоритм його дії. Настав той час, коли ваш мозок має почати жити по-новому, а центр відчуттів дуже тонко реагувати на слово "ДОСИТЬ".
Важливо не обминути і той факт, що досить часто причиною переїдання стає наш зір. Нещодавно вчені провели цікавий експеримент, в результаті якого дійшли висновку - якщо тваринам давати більше корму, вони й з‘їдають більше, незалежно від насичення організму. Якось групі курей насипали 100 грамів зерна і вони з‘їли половину. Коли ж порцію збільшили до вдвічі, вони теж з‘їли половину. Виявляється, навіть кількість їжі, яка потрібна для насичення організму, визначається на око. Це довели і вчені експерименти, які провели з людьми. Певній кількості людей з надмірною вагою запропонували зав‘язати очі під час прийому їжі. В результаті, люди закінчували трапезу набагато раніше, відчували набагато менше задоволення від їжі і з‘їдали її набагато швидше - мабуть тому, що не бачили як багато її залишилося в тарілці.
Чому ми це робимо?
Усі причини переїдання є сенс поділити на дві великі групи - біологічні та емоційні. Буває так, що через якісь певні обставини людина досить довгий час не їла (більше 5 годин). Саме у такому випадку вона ризикує надмірно наповнити свій шлунок під час наступного прийому їжі. Інша біологічна причина виникає тоді, коли людина не з‘їдає за день належного числа калорій або ж її раціон зовсім не збалансований. Саме цією причиною й пояснюється збільшення ваги після дієти вдвічі. Відома річ, що вранці наш організм, який ще не повністю прокинувся просто не потребує того об‘єму їжі, який йому належить. Ось чому часто ми снідаємо йогуртом, в кращому разі зерновими пластівцями чи апельсином. Між тим, до середини дня організм починає працювати на повну і десь об 11 ми чуємо перші позивні голоду. Стоячи в черзі в столові ми ладні скуштувати усе, що пропонує сьогоднішнє меню. А потім настає вечір, коли втомлені після важкого робочого дня, ми забігаємо на кухню і готуючи вечерю "набиваємо" шлунок усякою всячиною - починаючи від солоних огірків, закінчуючи ковбасою, сиром та хлібом з маслом. А потім настає справжній час вечері і все починається спочатку. Як результат - лягаємо спати з переповненим шлунком, за ніч змучуємося, бо невдоволений шлунок працює на повну, а вранці прокидаємося з відчуттям, яке часто називаємо "зупинкою" травлення. Про який вже сніданок може йти мова? І так повторюється зі дня в день.
Щодо емоційних причин переїдання, то досить часто при слові "емоційний" люди починають думати про виключно яскраві його значення - стрес та злість. Насправді ж, переїдання може спричинити й зовсім безпричинне розчарування у власних силах чи невдоволення собою. А ще ми запросто почастуємо себе 2-3 величезним шматками торту, якщо вдало здали екзамен, пройшли співбесіду або відзвітувалися перед керівництвом.
Багато хто стверджує, що час переїдання чомусь дуже часто припадає на вечір. І цьому є своє пояснення. Вся справа в тому, що вечір найбільш сприятливий час для вживання їжі. Саме тоді нас переповнюють емоції - спокійне домашнє оточення, рідні люди поруч або ж навпаки - яке щастя - відсутність будь-кого поруч. Аби заповнити вечір цікавинкою ми починаємо готувати. І вже стомлені, але дуже задоволені своїми кулінарними шедеврами сідаємо за стіл десь о десятій.
В результаті на ранок стрілка ваги зупиняється зовсім не там, де ю нам хотілося. І ми починаємо все спочатку. Для того, аби назавжди розпрощатися з ненависною залежністю від їжі, подолати страх не попоїсти під час чергової серії улюбленого серіалу та не повечеряти вдруге аби чоловікові, який щойно повернувся не було скучно, ражу засвоїти декілька простих, але дієвих правил:
Ще одна з причин переїдання - неправильне, нераціональне харчування.
Чому? Ще російські дієтологи стверджували - будь-який прийом їжі слід починати з салату. А тут ось саме-саме картопелька фрі теплесенька з фритюрниці...ай, пальчики оближеш. Запам‘ятайте - якщо ви почали свій обід з смажених, варених, жирних, рафінованих продуктів, це означає, що ваш процес травлення сповільнився і їжа, яка до цього швидко проходила усі етапи травлення теж зупинилася на "досягнутому". В результаті чого - відчуття важкого шлунка і пошуки препаратів ферментативної дії. Але ж цього можна уникнути!
Українська щедра душа ніколи не дозволить собі вечеряти, припустимо, одними варениками з картоплею. Ну що це за їжа - одразу ж заперечує мені мій чоловік. Сюди б шмат ковбаски. Ага, і трохи сальця з часничком і хлібом, декілька пампушок, солодкий кисіль та бабусин пиріг на десерт. Лікарі стверджують - вживання великої кількості різних страв за один прийом порушує контроль за кількістю вживаної їжі та розсіює почуття насиченості.
Що б там не говорили про принципи здорового харчування, але й тут вони стали нам у нагоді. Суміщаючи грішне з праведним ви теж підпадаєте під ризик переїдання. Між продуктами, які просто не можуть вжитися разом відбувається певний конфлікт, який сповільнює травлення їжі.
А ще якщо хочете назавжди забути про перенасичення, ніколи не пийте води під час або одразу ж після їжі. Весь секрет у тому, що їжа, яка ще не перетравилася належним чином, разом з водою швидко полишає шлунок та лише транзитом проходить зону засвоєння в кишечнику. В результаті таких процесів організм витрачає енергію на перетравлення їжі, але насичення не настає, тому що поживні речовини не встигають всмоктуватися. Наслідком такого нехтування правилами харчування є те, що людина здається собі голодною, а тому вона має щось попоїсти.
Розгрузіть свій організм від шлаків. Загально відомий той факт, що зашлакованість організму та зашлакованість мікро ворсинок кишечнику спонукають їжу просто проходити транзитом по органах травлення і не дозволяють повністю засвоїтися. В результаті чого частіше виникає бажання що-небудь перекусити, а це призводить до постійного збільшення споживання їжі, і, як результат до переїдання. Сьогодні існує безліч методів очистки організму - починаючи від того, що можна зробити в домашніх умовах за допомогою лікарських засобів, фітопрепаратів та аромотерапії і закінчуючи серйозними апаратними методами у спеціалізованих клініках. У будь-якому випадку не займайтеся самолікуванням. Перш ніж зважитися на певні процедури обов‘язково проконсультуйтеся з лікарем, адже у деяких випадках очистка має бути дуже обережною.
Третя причина, якій ми часто не надаємо належної уваги - психологічна. Чи задумувалися ви коли-небудь над тим, чому жінка, перетворившись у домогосподарку після народження дитини, товстішає і все частіше підбадьорює себе тортами та тістечками? У більшості випадків це відбувається зовсім не з тої причини, якою пояснюють це наші мами та бабусі, мовляв після стресу та гормональних сплесків жіночий організм просто запрограмований товстіти. А ключ зовсім у іншому - малорухливий спосіб життя, коли коло спілкування обмежується лише декількома людьми спонукає нас шукати емоційних вражень у їжі.
Ще частіше їжа відволікає нас від поганих думок та приглушує наслідки стресу. Крім того, ми зовсім не концентруємося на тому, що їмо і в яких кількостях, коли наші думки спрямовані на зовсім інші справи. За вивченням важливого договору можна не зоглядітися і проковтнути коробку цукерок (в кращому випадку) чи смажену курку. Приходимо до пам‘яті лишень тоді, коли у шлунку починається революція.
Переїдання набагато частіше трапляється у песимістів. Невдоволення життям, коханням, роботою веде за собою погані звички. Центр любові та ніжності у головному мозку живиться солодким, і, якщо людина відчуває дефіцит любові та ніжності, вона починає неконтрольовано вживати солодощі. Саме вони на деякий час дають відчуття, якщо не повного, то хоча б часткового задоволення життям, якого не вистачає. Психологічно людина влаштована так, що іноді вона просто-напросто не може контролювати кількість їжі, яку вона споживає.
Окрім загальновідомих причин, існують ще такі, які називаються причинами “"перекусів нашвидкуруч”. “Швидкі перекуси, при яких їжа, як правило недостатньо добре пережовується, в результаті не встигає засвоїтися і зв‘язок між кількістю їжі та почуттям насичення просто не виникає.
Переїдання має місце і тоді, коли людина просто-напросто голодна і відчуття голоду настільки сильне, що просто не помічаєш, як спустошується холодильник. Саме в той момент, коли людина дуже голодна вона набирає в рот великі частини їжі. При цьому їжа недостатньо пережовується, швидко ковтається, довше перетравлюється і створює підвищене навантаження на органи травлення.
Як цього позбутися - 10 причин як позбутися переїдання
1. Думайте перед тим, як їсти. Це зовсім не означає, що їсти не потрібно взагалі, але вибирайте продукти найкращої якості з тих, які можете собі дозволити. 2. Думайте про те, що їсти. Плануйте свої перекуси на цілий день. Перед тим, як потягнутися за черговим шматком пирога тричі подумайте - чи насправді ви голодні. А може вам просто хочеться води? А може вам всього-на-всього скучно і ви намагаєтеся "заїсти" час, який можна було б присвятити новій книзі чи фільму? 3. Вивчіть свій голод. Навчіться розрізняти біологічний та емоційний голод. Існує старе правило за допомогою якого можна насправді визначити тип голоду: якщо ви з‘їдаєте снек, енергетична цінність якого близько 100 калорій і відчуваєте насиченість, значить це був біологічний голод. Якщо ж ви з‘їдаєте величезні порції піцци, запиваєте це все кавою, солодощами, а потім знову повертаєтеся до піцци - час звернутися до психіатра аби виявити ваші слабкі емоційні сторони. 4. Хочете їсти - займіть порожнину рота чимось зовсім низькокалорійним - жувальною гумкою без цукру, м‘ятними дієтичними цукерками, пийте воду або несолодкі напої. 5. Звертайте увагу на розміри порцій, а не на розміри тарілки. 6. Їжте повільно, не поспішайте, добре пережовуйте їжу. Спробуйте зробити це хоча б раз у своєму житті. Запевняю, ви помітите наскільки менше їжі за об‘ємом ви з‘їсте. 7. Ви можете посміхнутися і сприйняти цю пораду скептично, але завжди вставайте з-за столу з невеликим відчуття голоду. Пам‘ятайте, що насичення через кров відбувається через 30 хвилин після початку прийому їжі. 8. Знайдіть хороших знайомих, запишіться у фітнес-клуб або клуб спілкування з іноземцями. В результаті - у вас з‘явиться нове коло знайомих і емоційна сторона вашого життя буде повністю заповненою. Завдяки цьому, згадувати про їжу ви будете лишень тоді, коли про це сигналізуватиме ваш апетит. 9. Зосередьтеся на правилах правильного здорового харчування. Для цього приймайте їжу за графіком і не пропускайте жодного прийому, щоб не викликати досить сильне відчуття голоду, який може стати причиною наступного переїдання. 10. Намагайтеся не перевищувати час між прийомами їжі і завжди плануйте, що будете їсти наступного разу і де ви будете це робити.
Що робити, якщо ви вже переїли?
Зробіть усе аби примусити ваш обмін речовин працювати скоріше. Вийдіть на прогулянку. Потягніться до сонця (місяця), зробіть це декілька разів, бо саме ця вправа сприяє просуванню їжі зі шлунку по травнику. Рухайтеся! Допоки не відчуєте полегшення навіть не думайте про те, щоб сісти перепочити чи лягти - лежання та сон на повний шлунок сприяють виникненню застійних зон в організмі.
Промасажуйте вказівні пальці рук, а також зімкніть їх у замок і потягніть у протилежні сторони. Такий масаж та рухи активізують функцію печінки.
Якими б смачними не були страви, як би не солодко було язику, не забувайте: "їсти для того, щоб жити, а не жити для того, щоб їсти".
Уважаемый пользователь, кликните по одной из ссылок, мы будем вам очень благодарны!